knowledge is strength

Updated: Jan 28, 2019

יש לי בעיה עם הקידמה הטכנולוגית, ושממש לא תבינו אותי לא נכון.

אני אוהבת טכנולוגיה דיגיטטציה את כווולללל הכולם הדיגיטלי

אני חייה ונושמת בלוגים של אמהות לילדים וצוחקת מכול השטויות שהן מתמודדות איתן ובסטר ליבי אני יודעת שאני ממש לא אמא לבד וצרכה להתמודד עם האמהות הזו לבד 

ואני גם אוהבת ומכורה לכול ״עולם האפליקציות״  גן חובה, גיל שנתיים עד גיל 5 ,לפני הגן חובה, וההכנות לבית ספר, וכמובן יוטיוב, עובד ממש חזק אצלי בבית.

ומה זה עושה לנו ההורים?

או מה זה עושה לילדים בכלל?

האם זה טוב הקידמה הטכנולוגית הזו שכול דבר נגיש ואנחנו יודעים מלא דברים?

לפני כמה ימים הראתי לטליה סרט על פטריות ביער, והראתי לה סוגים שונים של פטריות והיכן הן גדלות. בעוד שבשנות ה 80 אם היתי ניגשת לאמא שלי ושואלת אותה שאלה היא היתה אומרת לי ללכת לחפש בספרים. איזה ספר? איפה מוצאים בדיוק את מה שאני מחפשת?

ופה בקליק אחד העולם פשוט פתוח לידע וליכולת שלי כהורה כמובן בגיל צעיר לעזור לטליה להבין ולגלות את כול התובנות.

אתמול טליה שאלה אותי לגבי אכילת סידן (גבינה) ולמה צריך לאכול גבינה, היום כשהיא תחזור מבית הספר אני אשב איתה ואסביר לה על עצמות גוף האדם ואכילת סידן שבע מהטבע (עם ירקות פירות ומוצרי חלב) אפשר לחזק את העצמות. לא הכי מדוייק אבל אני גם בטוח אדע דברים חדשים.

זו באמת מתנה השאלות המקסימות והתמימות האילו.

אתמול בשעה ארבע יצאנו אני והבנות לערב הורים בבית הספר של טליה ואני חייבת לציין שהיה מקסים, בבית ספר שלה מה שמאוד מיוחד בו ומקסים זה כמות התלמידים שמכיליה עשרים ותשעה ילדים בגילאי ארבע וחמש וזה ניקראה ״ריספשיין״ על מורה אחת מקצועית ושתי עוזרות. מה שאומר שטליה ניצמאת בהשגחה צמודה מינימלית ואינטימית, הגעתי עם שניהן כמובן והן היו בחדר המתנה וראו יוטיוב לא חינוחי במיוחד אבל הן פשוט מאוד אוהבות את הסידרה ״פפה פיג״ מדהים כמה זה מתחיל לעלות לי על כול העצבים.... שמתי להם סרט באורך של עשרים דקות השבתי אותן על הריצפה עם קרקר וגבינה והן נכנסו ל״מוד צפיה״. ״מוד צפייה״ זהו מוד שכשניכנסים אליו המבט הוא בהייה במשהו ממוקד מבלי יכולת לעשות עוד דבר במקביל או לשמוע או להגיב, ואם במקרה המוד ניפסק עקב גורם חיצוני כמו צילצלול או סגירה - הבכי מתחיל הצווחות ענק , על כן צריך להתבצע הכנה מראש עם הסבר מה הולך לקרותץ חייבת לציין שהכול צריך להיות תקיף ברור וחד בלי משחקים. להסביר מה הולך להיות ומה אני רוצה שיהיה בקשה איטית פשוטה וברורה, לדוגמא: אמא,! סוגרת את הטלויזיה או טלפון, אני יודעת שאתן באמצע....(מנוחה, ולהסתכל על העניים) פה מתחיל הבכי (לא להישבר) אבל אנחנו הולכות עכשיו ,לאכול, להתקלח, ללכת לסופר, לחברה( לא להישבר, להוריד את הטון להתחיל לדבר חלש לתת ליטוף ונשיקה) להגיד אני יודעת שהייתן באמצע אבל בואו הולכים. (ופה אני ממצליה לחשוב ולהיות קייטיבים מה תמיד עובד איתן ומרגיע אותן - לי לדוגמא שירי נורא אוהבת להיות בעגלה ולנסוע על העגלה, משהיא אחרת יכולה להציע דיסק מדליק שיש באוטו או איזה צעצוע לשים באמבטיה או בועות או פיג,מה שמלה שהן אהבות, החובה היא לקחנו משהו נזהה את הכאב בהצעה חלופית שווה אחרת.

נסחפתי...

כשהייתי אל המורה בפגישה אני חייבת לציין שאומנם אין למורה הזו ילדים אבל היא מדליקה, קשוחה עם המון חוש הומר וממש אוהבת לעזור 

היא אמרה לי שטליה ההסטגלות שלה לבית הספר היתה יחסית איטית עם עליות ומורדות, טטליה לפעמים קצת משטלת ונותנת הוראות ודי בוסית, והיא בהתחלה התחברה רק עם חברה אחת אבל היום חודשיים אחרי ההתחלת הלימודים היא הרבה יותר חברותית ועוזרת ונעים להיות בחברתה, היא מאוד אוהבת לצייר וליצור דברים חדשים, והיא מסוגלת להעסיק את עצמה לבד.

סיפרתי לה את החששות שלי שאומנם זה בית ספר בריטי אשר מלמד אנגלית אנחנו בבית עם טליה, מדברים וקוראים בעיקר עברית, סיפרתי לה על כמות השעורי בית שבימי שישי מקבלים והבעתי את הערצתי לנושא הזה של לימוד ולדחוף ולשתף את ההורים אבל עם זאת את מצוקתי כהורה, כמות שעורי הבית היא מטורפת הם מקבלי ספרי קריאה ודפי עבודה ללימוד אנגלית למידת מספרים, וכול זה בנוסף למסגרת בית הספר, היא הסבירה לי שככה נהלי בית הספר לא חובה להכין את שעורי הבית ואין עונשים. אבל עדין. טליה כולה בת חמש!

כשיצאתי טליה ושירי היו עדין ״במוד צפייה״ חיכה לי יומני הערכה של טליה זה יומני מעקב שנעשה על ידי צוות הכיתה של טליה מכול שיכבה ולכול תלמיד יש את יומני המעקב להראות להורה את התקדמות הילד. כול יומן מכיל תמונות והסבר ליד כול תמונה איזה פעילות הילד עושה ומסבירה את הערך החינוכי והלימודי של כול פעילות. ברמה מאוד גבוהה שממש גורמת להורה להיכנס לתוך החוויה ולהבין מה טליה עושה כול יום בבית הספר ומה היא לומדת.

טליה היתה איתי וממש הסבירה לי על כול תמונה, ממש נהנו ביחד.

השאלה שלי היא השיתוף, החוויה , והבילוי המשותף של ללמוד ללמד ולהעביר ידע תלויה בי כהורה ומחנך לחנך לא רק ידע אלה את חווית הידע. 

להפוך את הידע לנגיש יותר ולא מאיים עם יותר תמונות וסרטים וכתיבה כדי לזרוע את הזרעים היום ולקבל את הפרי בעוד כמה שנים.

3 views0 comments

Recent Posts

See All